2016 yılının hepiniz için harika bir yıl olması dileğiyle. İzlemeye Değer Ailesi! :)
No Country For Old Men (2007) İhtiyarlara Yer Yok
Cormac McCarthy’nin aynı adlı romanından Coen Biraderler tarafından sinemaya uyarlanan No Country For Old Men / İhtiyarlara Yer Yok son yıllarda Hollywood’dan çıkmış en iyi filmlerden biri.Coen Biraderler’i Hollywood sis
  • IMDB Puanı:
    8.2
  • Film Türleri: Suç Dram Gerilim
  • Film Süresi: 2 saat 2 dakika
  • Film Kalitesi: 1080p
  • 3 yıl önce eklendi.
  • Coen Brothers serisinde bulunuyor.

Cormac McCarthy’nin aynı adlı romanından Coen Biraderler tarafından sinemaya uyarlanan No Country For Old Men / İhtiyarlara Yer Yok son yıllarda Hollywood’dan çıkmış en iyi filmlerden biri.

Coen Biraderler’i Hollywood sisteminin içinde değerlendirmek büyük ölçüde haksızlık elbette, ama ABD’den gelen ve hem de western türüne dahil edilebilecek her filmin de öyle ya da böyle Hollywood ile bir alakası olduğu da bir gerçek. Yine de No Country For Old Men / İhtiyarlara Yer Yok bildiğimiz westernlere benzemiyor pek. Ne klasik westernler kadar mitolojik bir havası var, ne de Unforgiven / Affedilmeyen ile başlayan çağdaş westernler kadar gerçekçi bir film. Kimi bölümleri alabildiğine gerçekçi evet, ama bazı sahneleri de absürte yakın derecede komik ve tedirgin edici. Ve tabii bir Coen klasiğidir, en güzel sahneleri de otel odalarında geçiyor.

Bir çok Coen filminde olduğu gibi İhtiyarlara Yer Yok’ta da kanunun hangi tarafında olduğu konusunda kafası karışık karakterler var karşımızda. İçi para dolu bir çanta, ters giden bir uyuşturucu alışverişi, aniden kişiselleşen bir intikam öyküsü ve sinema tarihine geçecek tuhaflıkta bir katil... Tommy Lee Jones, Josh Brolin ve Javier Bardem üçlüsünün sürüklediği filmde Coen Biraderler’in sükunetli ve derinden giden anlatımı izleyende yeterince gerilim yaratıyor gerçi, ama tuhaf saç modeliyle ve ilk kez gördüğümüz ilginç öldürme yöntemleriyle Anton Chigurh’un filme olan katkısını yadsımak hata olur. Chigurh rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı alan Javier Bardem diğerlerinden bir adım önde, ama filmin bir ekip işi olduğu konusunda hiç şüphemiz yok. Toplamda 4 Oscar alan (En İyi Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo, Yardımcı Erkek Oyuncu) İhtiyarlara Yer Yok hem Coen Biraderler’in filmografisinde parlak bir yere sahip (bir diğer western True Grit’in ardından en çok gişe yapan ikinci filmleri) hem de senaryosundan oyunculuğuna, atmosferinden Roger Deakins imzalı görüntülerine kadar Amerikan sinemasının nadir yüz aklarından biri. Bu da az şey değil doğrusu.

Kaynak: cnbce.tv

Yorum Gönder

Videoya yorum yazmak için üye girişi yapın, üye değilseniz hemen kayıt olmak için tıklayın.
Bu video için hiç yorum yazılmamış.

Bu videoyu çok mu sevdiniz? Başkalarıyla paylaşın..

Sosyal ağlarda paylaşın.
Video linkini paylaşın.
Videoyu sitenize ekleyin.
No Country For Old Men 8.2 / 10 1 kullanıcı oyu.